Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Tento překlad je starší než originální stránka a nejspíše i zastaralý. Zobrazit změny.
Překlady této stránky?:

cs:start

Systém Bolidozor

Bolidozor je projektem kooperativní sítě, která prostřednictvím detekčních a měřících stanic umístěných u dobrovolných pozorovatelů sleduje lety meteorů.

Základem systému je síť rádiových detektorů, které jsou postupně vylepšovány a doplňovány o další metody měření. Cílem celého projektu je změření parametrů průletu meteorů atmosférou, vypočtení jeho temné dráhy a nalezení meteoru v jeho dopadové elipse. Více informací

Rádiové detektory

Princip rádiové detekce meteorů.

Primárním zařízením, které je využíváno k detekci meteorů je rádiová meteorická detekční stanice.

Přijímací antény rádiové stanice Bolidozor

Data získaná přijímacími stanicemi jsou kromě vlastních analytických metod také exportována do mezinárodní rádiové pozorovací sítě RMOB. Detekce jsou také v reálném čase indikovány na interaktivní mapě.

Vizuální detektory

Vizuální detekce meteorů je doplňkem k rádiové detekci, která za vhodných pozorovacích podmínek poskytuje další data o meteoru. Jako vizuální detekční stanice je používána VMDS

Sondážní balóny

Sondážní balónové stanice jsou doplňkovým měřícím systémem, který je aktuálně v přípravné fázi vývoje a v budoucnu by měl sloužit ke zpřesnění odhadu temné dráhy meteoritu. Zatím byl vyroben funkční vzor zařízení ABL01A.

cs/start.txt · Poslední úprava: 2020/05/21 08:30 autor: roman