Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

Překlady této stránky?:

cs:graves

Využití radaru GRAVEs pro sledování meteorů

Bistatický radar GRAVES je umístěn ve Francii. Vysílač je na lokátoru JN27SI. Vysílá na frekvenci 143.050 MHz CW 24 hodin denně (vyzářený výkon je několik MW). Jeho cílem je tzv. space surveillance, což znamená mapování umělých objektů na oběžné dráze Země.

Projekce vyzařovacího diagramu radaru do plochy 100km na zemí a teoretický limit příjmu přímého signálu z této plochy.

Obrázek výše zobrazuje šedivou oblast, která je projekcí vyzařovacího diagramu radaru na sférickou plochu 100km nad Zemí. Červený rádius pak vymezuje oblast, ve které je šedivá plocha nad horizontem.

Parametry radaru

Vysílač radaru má čtyři separátní fázované anténní soustavy. Každá anténní soustava pokrývá 45 stupňů v azimutu. Radar pokrývá pouze jižní oblohu, 90 až 270 stupňů.

Horizontální svazek je široký 7.5 stupně. Každý sektor je tedy rozdělen 6 dílů. Do každého dílu sektoru vysílá radar 1,6 sekundy. Oskenovat celý sektor tedy trvá 19,2 sekundy a každý sektor je skenován 4500 krát za 24 hodin. Všechny 4 sektory vysílají najednou. Podle údajů na internetu by měl být vyzařovací úhel ve vertikální rovině 25 stupňů. Dle sledování PE1ITR jsou odrazy od mesíce dobře slyšitelné od 15 do 40 stupňů.

Souhrn známých informací je v GRAVEs source book.

Sekvence vysílání do sektorů je vázána na UTC, proto lze zjistit, kam právě radar vysílá. Tyto informace jsou dostupné na stránce: The 143.050MHz Graves Radar a VHF Beacon for Amateur Radio

cs/graves.txt · Poslední úprava: 2014/11/30 21:19 autor: kaklik