Obsah
Rádioastronomický pozorovací software radio-observer
Jde o relativně univerzální radioastronomický software, který je určený pro detekci anomálních zajímavých událostí v toku rádiových dat. V případě Bolidozoru jsou to rádiové bolidy.
Radio-observer nemá žádný interaktivní grafický výstup. V principu by mělo jít o komplementární aplikaci k PySDR, která je naopak určena pro vizualizaci měřených dat včetně událostí detekovaných radio-observerem, které přijímá přes MIDI.
Podrobnější technický popis programu je na wiki MLAB.
Ovládání radio-observeru
Naprostá většina parametrů radio-observeru je definována v konfiguračním souboru ve formátu JSON. Konfigurační soubor je očekáván v ~/.radio-observer.json. Případně může být zadán přepínačem při spuštění programu -c CONFIG_FILE.
Parametry v příkazové řádce
Radio observer má minimum parametrů nastavitelných z příkazového řádku. Nejpodstatnějším parametrem je zvolený konfigurační soubor, který bude použit pro detekci.
- -c CONFIG_FILE
- -v - výpis verze
Konfigurační soubor
Konfigurační soubor je ve formátu JSON, který je rozšířený o možnost použití komentářů uvozených znakem //. Formát ukázkového souboru je následující:
{ "jack_left_port": "system:capture_1", // název JACK portu, ke kterému se má radio-observer připojit "jack_right_port": "system:capture_2", "configuration": "default", // název konfigurace která bude použita po spuštění programu. "configurations": [ { "key": "default", // identifikátor konfigurace "factory": "pipeline", "children": [ { "key": "backend", "factory": "waterfall", "bins": 32768, // počet binů FFT "overlap": 24576, // překryv FFT binů "origin": "TEST-R0", // nazev stanice "iq_gain": 0, "iq_phase_shift": 0, "children": [ { "key": "recorder", "factory": "snapshot", "output_dir": "~/Bolidozor/TEST-R0/snapshots", // adresar pro snapshoty "output_type": "snap", // zobrazovany typ souboru ve jmenu souboru "snapshot_length": 60, // délka snímku spektra v sekundach "low_freq": 10100, // spodní frekvenční omezení zaznamenávaného spektra. "hi_freq": 11000, // horní frekvenční omezení zaznamenávaného spektra. }, { "key": "recorder", "factory": "met", // zobrazovany typ souboru s nahledy detekovanych meteoru ve jmenu souboru "output_dir": "~/Bolidozor/TEST-R0/meteors", // adresar pro ukladani detekovanych meteoru "output_type": "met", // zobrazovany typ souboru s metadaty ve jmenu souboru "metadata_path": "~/Bolidozor/TEST-R0/data", // adresar pro ukladani metadat "advance_time": 12, // doba v sekundach, která bude zaznamenána v záznamu ještě před detekcí meteoru a po detekci.který bude sloučen do jednoho záznamu. "jitter_time": 1, //maximální interval v sekundach mezi dvěma detekcemi, vice meteoru v tomto intervalu bude povazovano za jeden "low_detect_freq": 10500, // dolni frekvence, kde budou detekovány meteory "hi_detect_freq": 10700, // horni frekvence, kde budou detekovány meteory "low_noise_freq": 11000, // dolni frekvnece pásma pro výpočet intenzity šumu "hi_noise_freq": 11500, // horni frekvence pasma pro vypocet intenzity sumu }, ], }, ], }, ], }
Do souboru vepsané české komentáře mají pouze dokumentační charakter. Pro vlastní konfigurační soubor prosím využijte příklad souboru v repozitáři radio-observeru, který je neobsahuje.
Každá stanice má specifický konfigurační soubor, který by měl zůstat zachován po dobu její životnosti. Při změně konfigurační souboru vzniká v podstatě nová stanice.. Tj. například stanice OBSUPICE-R2 bude po změně konfigurace OBSUPICE-R3 a tak dále.
Radio-oserver je navržený tak, aby jeho konfigurační soubory nebyly závislé na verzi programu. Proto při aktualizaci programu zůstává konfigurační soubor zachován.