Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Antény pro síť Bolidozor
Plastová 1/4 lambda GroundPlane
Jde základní anténu, která je aktuálně používána na většině stanic. Její hlavní předností jsou malé rozměry, takže umožňuje i instalaci na balkon, terasu a podobně. Důležitá je ale také její primitivní konstrukce, která umožňuje její snadnou výrobu a je proto vhodná pro začátečníky.
Nevýhodou je že nemá příliš velký zisk a její vyzařovací charakteristika má v zenitu ostrou nulu, to znamená že bude velmi špatně detekovat meteory, prolétající nad hlavou. To způsobí subjektivně velký rozdíl od klasického vizuálního pozorování.
GP anténa je složena ze dvou hlavních částí zářiče (svislá část), radiálu (šikmá část).
Umístění antény
Zářič antény by měl být pokud možno umístěn dostatečně daleko (minimálně 2 lambda) od velkých nebo vodivých objektů, jako jsou zdi budovy, svislé dráty, zábradlí atd.
Vhodný směr natočení radiálu antény je na západ směrem k vysílači radaru GRAVES, kde očekáváme nejlepší odrazy od stop meteorů. Anténu je pak možné připevnit vázacím drátem, nebo stahovacím páskem ke svisle umístěné tyči.
Konstrukce
Mechanická konstrukce antény se skládá z těchto dílů:
- 1x Tlustá plastová trubka 32×4,4, délka 50 cm
- 2x tenká plastová trubka, délka 50 cm.
- 2x tenká plastová trubka délka 3 cm, nebo koleno přímo napojitelé do T.
Uvnitř trubkové plastové konstrukce je pak umístěna elektrická část, která je hlavní součástí antény. Ta se skládá ze zářiče kombinovaného se zkratovacím ¼λ vedením, které slouží jako ochrana přijímače před přepětím a zároveň částečně filtruje mimopásmové rušení.
Výrobní postup
Mechanická část
Nejvýhodnější je nejdříve přivařit tvarovky na dlouhé díly, neboť tak lépe udržíme souosost. Při svařování dílů je dobré si označit ryskou 10mm od konce trubky, tato ryska pak usnadňuje svařování tím, že víme, kolik trubky je již zasunuto v nástavci svářečky.
Následně velké díly s tvarovkami svaříme do konečné podoby antény. Víčka se na konce antény vaří až úplně naposled po zapojení vnitřní vodivé konstrukce.
Souosost zkontrolujeme nejlépe pohledem skrz, nebo okolo trubky.
Elektrická část
Zářič antény je v tomto případě kombinovaný se zkratovacím pahýlem. Celková délka zářiče i včetně pahýlu pro rezonanci na 143 MHz je 499 mm. Délka samotného zkratovacího vedení z RG213 i RG58 je 346 mm (VF 0,66). Zkratovací pahýl je na spojené straně prodloužen trnem Cu drátu o průřezu 2,5mm² na rezonanční délku zářiče. Naopak na svodové straně je připojen svým stíněním na střední vodič svodu a středový vodič pahýlu je připojen na stínění svodu. Radiál antény je stejně dlouhý jako zářič a je naletován přímo na stínění anténního svodu. Radiál je vyroben z měděného lanka o průřezu 0,75 mm². Na svodu je několik cm pod připojením zářiče a radiálu na svod navlečeno feritové jádro, které slouží k odstranění povrchových proudů po stínění svodu. Všechny letované spoje jsou pro izolaci a zlepšení mechanické stability zalepeny tavným tepelným lepidlem.
Složení antény
Elektrickou část antény je po složení potřeba vtáhnout do mechanické trubkové výztuže. To se udělá tak, že trubkou pro radiál protáhneme provázek (nejvhodnější je bavlněný pro jeho vysokou ohebnost) s maticí uvázanou nakonci. Prostrkávání provázku začíná od konce radiálu následně v kolenu matici sklepeme do spodní části antény. Na takto protažený provázek upevníme radiál. Osvědčil se postup lanko několikrát ovinout provázkem a ten pak přilepit tavným lepidlem.
Následně zatáhneme radiál společně se zářičem zespodu do antény. Na svodu je třeba mít již navlečené feritové jádro a pojištěné stahovacím páskem proti sklouznutí. V zatahování pokračujeme do doby, než bude odbočení radiálu v T-kolenu plastové konstrukce. Potom radiál napneme a provázek pojistíme proti zpětnému zatažení přilepením tepelným lepidlem na stěnu trubky. Podobným přilepením přichytíme i zářič na vrcholu antény. Tím dojde k uchycení antény v plastové konstrukci. Zbytek provázku pak odstřihneme.
Pak stačí na vrchol antény navařit plastovou zátku a anténa je hotová.