Obsah
Použití majáků VOR pro sledování letících objektů
Rádiové majáky VOR jsou letecká navigační zařízení rozmístěná rovnoměrně, tak aby pokrývala většinu vzdušného prostoru.
Pozorováním jejich signálu však bylo zjištěno, že na zemi přijímaný signál obsahuje i dobře rozlišitelné odrazy od letících objektů. viz např. pozorovnání majáků VOR na stanici v Praze.
Souřadnice a frekvence všech existujících VOR majáků lze získat z webu ourairports po zapnutí zaškrtávátka navaids v parametrech mapy.
Zpracování signálu
Majáky VOR pracují na nosných frekvencích v rozsahu 108 až 118 MHz. Při vzorkování tohoto 10 MHz širokého pásma by tak bylo možné zpracovávat všechny majáky současně. Známá letadla by ze signálu mělo být možné odfiltrovat podle ADS-B dat. Zbylé objekty by měly být izolovány jako podezřelé a dále identifikovány například pomocí metody FDOA.
Pro využití majáků VOR k pozorování meteorů je podstatné, že tyto majáky pracují ve chráněném leteckém pásmu, které je nepřetržitě monitorováno na výskyt rušení. Je proto možné získat lepší kvalitu dat než v jiných pásmech.
Hardware
Ke zpracování a digitalizaci signálu by mělo být možné využít novou digitalizační jednotku. Kvůli zlepšení parametrů přijímacího řetězce by bylo vhodné změnit přijímač SDRX01B za novou verzi určenou k digitalizaci signálu v šířce pásma přibližně 10MHz.
Data z ADS-B
Pro získání referenčních dat a filtrování letadel lze využít ADS-B data.
dump1090
sudo apt-get install librtlsdr-dev git git clone https://github.com/MalcolmRobb/dump1090.git cd dump1090 make sudo rmmod dvb_usb_rtl28xxu
Nyní můžeme program spustit například s parametry pro vytvoření lokálního webového serveru:
./dump1090 --interactive --net