Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:rmds

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
cs:rmds [2015/05/10 21:55] kaklikcs:rmds [2016/03/26 20:24] – [Publikace dat] kaklik
Řádek 25: Řádek 25:
 Vhodné je použít kvalitní 50 Ohm koaxiální kabel s dobrým stíněním, které zabrání průniku rušení (například z PC) do vstupu přijímače jinak než přes anténu.  Zatím obvykle používáme kabely typu RG58, konkrétní typ je [[http://www.gme.cz/koaxialni-kabely-50r/rg-58u-96fa-p651-301/|RG-58U/96FA]].  Vyrábí se ale i kvalitnější kabely například [[http://www.gme.cz/koaxialni-kabely-50r/rg-58-ekh-155-p651-320/|RG-58-EKH-155]] nebo LMR 195. Vhodné je použít kvalitní 50 Ohm koaxiální kabel s dobrým stíněním, které zabrání průniku rušení (například z PC) do vstupu přijímače jinak než přes anténu.  Zatím obvykle používáme kabely typu RG58, konkrétní typ je [[http://www.gme.cz/koaxialni-kabely-50r/rg-58u-96fa-p651-301/|RG-58U/96FA]].  Vyrábí se ale i kvalitnější kabely například [[http://www.gme.cz/koaxialni-kabely-50r/rg-58-ekh-155-p651-320/|RG-58-EKH-155]] nebo LMR 195.
  
-Vhodné je používat minimální potřebnou délku koaxiálního kabelu, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám signálu ve svodu. +Vhodné je používat minimální potřebnou délku koaxiálního kabelu, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám signálu v anténním svodu. 
  
 ==== Přijímač  ==== ==== Přijímač  ====
Řádek 50: Řádek 50:
 Meteory jsou zatím detekovány ve spektru porovnáváním intenzity. To znamená, že v určitém rozsahu frekvencí je změřena úroveň šumového pozadí a ta je pak porovnávána s intenzitou oblasti, kde je očekáván signál od meteoru. Pokud je v tomto místě nalezena zvýšená intenzita signálu o cca 7dB, je detekován meteor. Ve spektrogramu je pak zobrazena značka obsahující informace o jeho základních parametrech.  Meteory jsou zatím detekovány ve spektru porovnáváním intenzity. To znamená, že v určitém rozsahu frekvencí je změřena úroveň šumového pozadí a ta je pak porovnávána s intenzitou oblasti, kde je očekáván signál od meteoru. Pokud je v tomto místě nalezena zvýšená intenzita signálu o cca 7dB, je detekován meteor. Ve spektrogramu je pak zobrazena značka obsahující informace o jeho základních parametrech. 
  
-Dříve byl k detekci meteorů na stanicích používán program [[cs:spectrumlab|SpecrumLab]], ten je však v současné době nahrazován optimálnějším programem [[cs:radio-observer|radio-observer]].+Dříve byl k detekci meteorů na stanicích používán program [[cs:spectrumlab|SpecrumLab]], ten je však u nových stanic nahrazen programem [[cs:radio-observer|radio-observer]].
  
  
Řádek 58: Řádek 58:
 ===== Vizualizace měření ===== ===== Vizualizace měření =====
  
-Pro vizualizaci detekce a dat na stanici používáme program [[cs:pysdr|pySDR]], který vytváří zvuk a živý waterfall ze spektrogramu+Pro vizualizaci detekce a dat ze stanice používáme program [[cs:pysdr|pySDR]] nebo [[cs:freya|Freya]], které vytváří zvuk a živý waterfall spektrogram
  
  
 ==== Publikace dat ==== ==== Publikace dat ====
  
-Proto aby měřená data mohla získat nějaký vědecký význam je třeba je dát k dispozici ostatním pozorovatelům. Za tímto účelem vzniklo již několik celosvětových databází, kam lze data ukládat. V současné době se jedná o centralizovaném úložišti pro data pozorovatelů provozovaného Českou astronomickou společností. Zatím je záloha dat řešena uploadem na provizorní server pomocí bash skriptů, které jsou staženy společně s detekčním skriptem pro SpectrumLab. Viz výše. +Proto aby měřená data mohla získat nějaký vědecký význam je třeba je dát k dispozici ostatním pozorovatelům. Za tímto účelem vzniklo již několik celosvětových databází, kam lze data ukládat.
- +
-Ve výsledku by toto datové úložiště mělo automaticky řešit distribuci dat do dalších pozorovacích sítí.+
  
 === IMO === === IMO ===
cs/rmds.txt · Poslední úprava: 2020/01/07 16:32 autor: kaklik