User Tools

Site Tools

Translations of this page?:

Action disabled: register
cs:todo

TODO list pro síť Bolidozor

Zpracování měřených dat

Vzhledem k rostoucímu objemu zaznamenaných dat je nutné hledat stále efektivnější metody jejich zpracování a redukce.

Webové rozhraní stanice

Na webových stránkách sítě by měly být tyto informace:

  • Náhledy aktuálních dat ze stanice (JS9)
  • Status stanice (https://www.netdata.cloud/, .. )
  • Možnost základního nastavení stanice po zapnutí (Průvodce)

Webové stránky

Na webových stránkách sítě by měly být tyto informace:

  • Náhledy aktuálních dat ze stanic
  • Status stanic
  • Vysvětlení způsobu detekce meteorů
  • Popis funkce sítě
  • Tiskové zprávy

Prohlížení dat

Oznaceni headecha meteoru v internetovem prohlizeci, kliknutim na nahled vygenerovany na serveru. (mela by byt oznacovana primka s ohledem na nutnost zjisteni casoveho posunu).

Označení by prováděli dobrovolní zpracovatelé. Podobně, jako tomu je v projektu SETILive

Prohlížecí systém, kde by bylo možné prohlížet zaznamenaná data z více stanic najednou. Nejlépe v několika oknech, které by bylo možné rozmístit na monitory na prohlížecím pracovišti. Jednotlivá prohlížecí okna by ale měla mít svázaný posuvník, podobně jako nástroje určené k porovnávání souborů. Dalším vylepšením by mohlo být použiti OpenGL na vykreslování textur velkých obrázků.

Přehrávání radiových záznamů

Živý waterfall a audio výstup generovaný z HTML5. (Podobně jako řešení GlobalTuners, nebo WebSDR). Tento způsob prohlížení by se spustil po otevření RAW záznamu detekovaného radiového signálu.

Datová infrastruktura sítě

Autonomní aktualizace stanice

Zpřístupnění datových záznamů

Kopie dat na úložišti by v budoucnu mohla být zpřístupněna pomocí nástrojů Virtual Observatory. Virtual Observatory v současné době ale neumožňuje zaznamenávat informace o pohyblivých objektech, protože objekty jsou tříděny podle souřadnic. Tento problém se ale může v budoucnu vyřešit zavedením časových řad.

Servis virtuální observatoře lze aktuálně provozovat na těchto nástrajích:

Testovací polygon pro stanice

Interní síť určená k testování stanic a jejich softwarového vybavení. Možná by bylo možné tento problém vyřešit vyčleněním testovacího segmentu ve VPN síti se stanicemi v ostrém provozu.

Demonstrační využití dat

Vizualizace pro hvězdárny

Na hvězdárnách není pro mainstreamové návštěvníky příliš vhodné waterfall zobrazení demonstrované ještě před tím, než mají tušení, jak stanice funguje.

Byla by proto vhodnější webová aplikace, která bude umožňovat prezentaci zajímavých eventů na stanici. Napřiklad, poslední meteor, poslední velký bolid, přelet ISS atd.

Interaktivní stanice

Na stanici by mohlo být tlačítko, které přehraje poslední detekovaný meteor.

Další tlačítko by mohlo sloužit pro typování příletu dalšího meteoru. Tato funkce by mohla sloužit jako hra pro návštěvníky v době meteorického roje. Vyhrával by pak ten, který se trefí nejblíže k budoucímu detekovanému meteoru. Počet sázenek mezi meteory by byl časově omezen.

Meteor geocaching (meteorcaching)

S vypočítanou dopadovou plochou meteoritů by se dalo zacházet, jako s cílem geocache. S podobným nápadem nyní přišlo i sdružení Žádná věda a realizuje jej v podobě stratocachingu.

Alternativní přístup k tomuto problému je, že by geocacheri byli zapojeni do sberu dat ze vzdalenych stanic umistenych offline a pro zalogovani by bylo potřeba uploadovat zaznamenaná data.

cs/todo.txt · Last modified: 2020/08/09 18:40 by kaklik