Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cs:meteor-observer

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cs:meteor-observer [2014/07/11 20:38] kaklikcs:meteor-observer [2019/03/06 15:28] (aktuální) – [Příprava pozorování] fluktuacia
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Mobilní aplikace Meteor Observer ====== ====== Mobilní aplikace Meteor Observer ======
  
 +{{ :cs:screenshot_2014-07-19-13-50-04b.png?200|}}
 Aplikace pro reportování vizuálního pozorování meteorů. K záznamu informací je využíváno mobilního telefonu s OS Android. Parametry dráhy meteoru jsou získávány ukázáním na dráhu meteoru, kterou si uživatel zapamatoval. (Úhly jsou měřeny magnetometrem a akcelerometrem v telefonu) Aplikace pro reportování vizuálního pozorování meteorů. K záznamu informací je využíváno mobilního telefonu s OS Android. Parametry dráhy meteoru jsou získávány ukázáním na dráhu meteoru, kterou si uživatel zapamatoval. (Úhly jsou měřeny magnetometrem a akcelerometrem v telefonu)
 Aplikace umožňuje zaznamenat jak systematické, tak i sporadické náhodné pozorování meteorů. Aplikace umožňuje zaznamenat jak systematické, tak i sporadické náhodné pozorování meteorů.
 +
 +===== Používání aplikace =====
 +
 +==== Příprava pozorování ====
 +
 +Protože aplikace na pozorování meteorů používá k měření a záznamu informací o stopě meteorů vnitřní senzory telefonu, je potřeba před pozorováním provést jejich inicializaci a kalibraci.
 +
 +=== Nastavení přesného času a polohy ===
 +
 +Přesný čas a poloha je v aplikaci získávána z údajů poskytovaných GPS. Je proto důležité si před pozorováním GPS zapnout  a nechat ji inicializovat, dokud nebude mít stálý fix. Ke zrychlení tohoto procesu můžete využít podpůrnou aplikaci [[https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2|GPS Status]], která běží při zapnutí GPS na pozadí a z internetu stahuje AGPS data, které napomáhají GPS získat polohu. 
 +
 +=== Kalibrace interních senzorů telefonu ===
 +
 +Zapněte aplikaci Expa Observer a pohybujte telefonem v prostoru do osmiček tak, aby telefon prošel pokud možno všemi polohami. Čím pomaleji delší dobu budete tento postup provádět, tím budou interní snímače telefonu lépe zkalibrované a výsledné záznamy o dráze meteoru budou přesnější. Je jedno jestli během této doby dojde k zaznamenávání nějakých drah meteorů. Tyto záznamy můžete později vymazat v menu editace záznamů. 
 +
 +Tato kalibrace ve skutečnosti kalibruje mezní hodnoty magnetometru a akcelerometru v telefonu. A také srovnává vzájemnou rotaci těchto senzorů. 
 +
 +=== Nastavení uživatelského jména ===
 +
 +V menu nastavení si změňte náhodně vygenerovaný anonymní identifikátor za nějakou rozumnou přezdívku, aby bylo možné identifikovat jednotlivé pozorovatele a případně je odměnit za jejich pozorování. 
 +==== Pozorování ====
 +
 +Mobilní telefon má během pozorování zapnutou aplikaci Expa Observer s červenou obrazovkou na které se zároveň zobrazují červené hodiny. Telefon můžete v tomto režimu přenášet běžným způsobem v kapse. Je vhodné si také nastavit poměrně vysokou hlasitost systémových zvuků, aby jste slyšeli pípání oznamující jednotlivé přechody mezi stavy aplikace. 
 +
 +Pokud zahlédnete meteor a chcete jej zaznamenat, tak telefon vyjměte z kapsy podržte jej v horizontální poloze o v jedné ruce rychle otočte o 180 stupňů. V této chvíli dojde k zaznamenání času. A zároveň se ozve pípnutí oznamující tuto událost. 
 +
 +Následně namiřte telefon na  začátek stopy meteoru a to tak, aby jeho hrany na podélné straně byly vzájemně v zákrytu. A aby spojnice mezi začátkem stopy meteoru a vaším okem směřovala skrz oba tyto rohy.  Telefon takto chvíli podržte, než se ozve pípnutí, které oznámí zaznamenání bodu počátku stopy. 
 +Následně stejným způsobem ukažte na konec stopy meteoru.  Opět se ozve pípnutí. Tím je zaznamenána stopa meteoru.
 +
 +==== Odeslání dat ====
 +
 +V menu záznamů si můžete prohlédnout data od jednotlivých zaznamenaných meteorů a případně k nim dopsat poznámku. O rychlosti letu, barvě, pozorovacích podmínkách atd. 
 +
 +Potom je potřeba se připojit do internetové sítě. A data pak prosím odešle na náš server, tak že zaškrtnete všechny záznamy, které chcete odeslat. A  následně zvolíte volbu Upload selected. 
 +
  
  
cs/meteor-observer.1405111132.txt.gz · Poslední úprava: 2014/07/11 20:38 autor: kaklik